Masaža je opšti naziv za pritisak, trljanje, i manipulaciju mišća, mekih tkiva, tetiva, ligamenata i kože u cilju poboljšanja opšteg psihičkog i fizičkog stanja. Za masažu terapeuti obično koriste svoje ruke i prste , a ponekad se koriste i podlaktice laktovi i stopala. Danas u zapadnom svetu postoji više od 80 različitih stilova masaže.
Kad se masaža najčešće koristi ?
Terapija masažom najčešće se koristi za mentalno opuštanje posle dugotrajnog stresa, i ublažavanje bola u leđima i vratu prouzrokovanih dugotrajnim sedenjem. Veruje se da u zapadnom svetu 25% stanovništva redovno koristi masažu. Velike kompanije prepoznaju koristi od masaže i sve česće organizuju različite oblike masaže za svoje zaposlene i na taj način povećavaju produktivnost
Istorija masaze
Terapija masažom je jedna od najstarijih metoda lečenja , smatra se da se koristi već 5000 godina. Koreni masaže potiču od istočno Kineske kulture koja je pre pre 4700 godina koristila masažu za ublažavanje bola nastalog od teškog fizičkog posla.
Koristi od masaže
Masaža se generalno smatra delom klasične i alternativne medicine . Više opsežnih istraživanja je potvrdilo da masaža može blagotvorno delovati u sledećim situacijama.
- Opuštanje celog tela
- Ublažavanje hroničnog bola
- Poboljšavanje cirkulacije
- Eliminacija otrova iz organizma
- Poboljšanje sna
- Smanjenje krvnog pritiska
- Smanjuje stres i nervnu napetost
- Poboljšava imunitet
- Ubrzava oporavak posle bolesti
- Poboljšava koncentraciju
- Zateže kožu
Rizici masaže
Generalno pre odlaska na masažu najbolje je da se konsultujete sa svojim lekarom, a zatim odaberete dobro obučenog terapeuta. Ovo su neke od situacija u kojima nije prikladna upotreba masaže.
- Neobjašniv bol
- Opekotine ili otvorene rane
- Frakture
- Rak
- Trudnoća
- Reumatoidni artritis
- Unutrašnja krvarenja
- Alergiske reakcije na ulja za masažu
